Zajęcia dodatkowe Mindfulness dla dzieci w wieku 4-8 lat

26 września 2019

Szanowni Państwo,

Z wrześniem tego roku wprowadziliśmy do naszego przedszkola międzynarodowy program mindfulness  „Uwaga, to działa”, metodą Eline Snel, autorki światowego bestsellera „Uważność i spokój żabki”.

Czym jest mindfulness?

Mindfulness jest naturalną umiejętnością bycia obecnym i uważnym w danej chwili.  Bycie świadomym promieni słońca na skórze, wiatru we włosach.  Dzięki uważności mamy lepszy kontakt ze swoim ciałem i umysłem. Z ciekawością ale bez oceniana,  uważność uczy nas zwracania uwagi na nasze uczucia, myśli i sygnały płynące z ciała tak długo jak one trwają. Jest to wyjątkowo cenne w czasach ciągłego natłoku zadań i myśli. Uważność oprócz bycia obecnym tu i teraz, to również być ciekawym, otwartym i życzliwym dla siebie i innych.

Dzieci tak samo jak dorośli przeżywają różnego rodzaju emocje i stresy, są przeciążone ilością bodźców dookoła a to z pewnością nie sprzyja odpoczynkowi. Zajęcia z uważności metodą Eline Snel  zostały wprowadzone niemal do każdej szkoły podstawowej w Holandii i są częścią programu edukacyjnego. My także planujemy aby ten program stał się stałym, codziennym elementem naszego przedszkolnego dnia. Ponieważ bardzo wierzymy, że metoda ta może przynieść wiele dobrego dzieciom, postanowiliśmy wprowadzić trening uważności dla naszych absolwentów i dzieci z poza przedszkola.

Trening uważności „Uwaga to działa” jest 8 tygodniowym kursem, przeznaczonym dla dzieci w wieku 4-8 lat i jest wzorowany na treningu MBSR Jona Kabat-Zinna (poparty licznymi badania naukowymi).

Początek zajęć:

Zajęcia będą odbywać się u nas w przedszkolu przez 8 tygodni , w soboty w godzinach 10-10:50, począwszy od 26 października. Liczba miejsc w grupie: 10 osób.

Prowadząca: Aldona Walach, nauczycielka Metody Eline Snel © „Uwaga, to działa!”,

Terminy zajęć:

26.10.2019  Zajęcia 1: Zauważanie i koncentracja

09.11.2019  Zajęcia 2: Z głowy do ciała
16.11.2019 Zajęcia 3: Smakowanie, wąchanie, słuchanie, obserwowanie i odczuwanie
23.11.2019  Zajęcia 4: Poczuj emocje
30.11.2019  Zajęcia 5: Akceptacja uczuć
07.12.2019  Zajęcia 6: Świadomy ruch
14.12.2019  Zajęcia 7:Siła wyobraźni
21.12.2019 Zajęcia 8: Fajnie jest być miłym

Łączny kosz pakietu zajęć z materiałami kosztuje 800zł, dla naszych absolwentów 700zł i obejmuje:

– 1 konsultację z rodzicem dotyczącą uczestnictwa dziecka w treningu (ok.20 min)
– 1 konsultację z dzieckiem dotyczącą uczestnictwa w treningu (ok.20 min)
– 8 tematycznych grupowych sesji treningowych, 50 min (raz w tygodniu- sobota)
– 8 mailowych informacji dla rodziców o tematyce zajęć w każdym tygodniu
– 1 książkę Eline Snel „Uważność i spokój żabki” z CD
– materiały pomocnicze
– 1 dyplom ukończenia treningu

Jakie korzyści daje trening uważności dzieciom?

Skuteczność praktyki uważności została potwierdzona w wielu badaniach naukowych. Wykazano jej pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu, a w szczególności na obszary związane ze stresem, emocjami, agresją i funkcjami wykonawczymi.

– podwyższona zdolność do koncentracji uwagi
– zwiększona samoświadomość własnego ciała i umysłu
– zwiększone poczucie własnej wartości
– wzrost zdolności radzenia sobie z emocjami, bólem i napięciem